Deniz Safiri ve Görünmezlik


Tropikal sularda 300m derinlikte yaşayan ve sadece karınca boyutlarında olan bu canlı tam anlamıyla görünmez olabiliyor. Bu canlıların tümüne “kopepod” deniliyor.

Rengi parlak maviden, altın sarısına hatta kırmızıya kadar renge değişebiliyor, fakat görebilmemiz için üzerine doğru yönden ışık düşmesi gerekiyor.  Aynı paraların üzerindeki fligrandaki yazıyı okuyabilmek gibi...

Journal of the American Chemical Society dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, canlıyı oluşturan hücrelerin içi petek şeklinde guanin kristalleri ile kaplı. Bu madde balıkların pullarında ya da renk değiştiren bukalemun gibi canlıların derilerinde de bulunabiliyor. Ancak deniz safirinde bu plakalar çok ince ve mükemmel sıralanmışlar.


Bir hücre içinde yaklaşık 10-14 katlı guanin petekleri aralarında hücre sıvısı olacak şekilde üst üste dizilmişler. Plakaların kalınlıkları sabit ancak aralarındaki hücre sıvısının kalınlığı değişebiliyor ve bu kalınlık değiştikçe yansıtılan ışığın rengi de değişiyor.


İlginç olan ise canlı hareket ettikçe bazı anlarda yansıttığı ışığın görünür olmaktan çıkması ve canlının tamamen görünmez hale geçmesi. Bu bilgilerle yansıtıcı boyalar ya da optik aynalar üretmek mümkün tabi görünmezlik sağlayan kumaşların da yakında üretilmesi bekleniyor.

Yorumlar